Առաջադրանքեր
- Երեք հաջորդական թվերի գումարը 345 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
345:3=115
115-1=114
115+1=116
114,115, 116
- Գտեք այն երեք իրար հաջորդող բնական թվերը, որոնց գումարը լինի 348:
348:3=116
116-1=115
116+1=117
115, 116, 117
- Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 210 է։
210:3=70
70-1=69
70+1=71
69, 70, 71
- Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 1818 է։
1818:3=606
606-1=605
606+1=607
605, 606, 607
- Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 45 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
45:3=15
15-2=13
15+2=17
13, 15, 17
- Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 99 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
99:3=33
33-2=31
33+2=35
31, 33, 35
- Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 111 է: Գտեք այդ թվերը։
111:3=37
37-2=35
37+2=39
35, 37, 39
- Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 144 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
144:3=48
48-2=46
48+2=50
46, 48, 50
- Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 426 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
426:3=142
142-2=140
142+2=144
140,142, 144
- Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 246 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
246:3=82
82-2=80
82+2=84
80, 82, 84
- Այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ 6 առաջադրանք։
.Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 90 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
90:3=30
30-2=28
30+2=32
28,30,32
Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 120 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
120:3=40
40-2=38
40+2=42
38,40,42
Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 240 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
240:3=80
80-1=79
80+2=81
79,80,81
Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 300 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
300:3=100
100-1=99
100+1=101
99,100,101
Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 999 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
990:3=330
330-2=328
330+2=332
328,330,332
Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 246 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
246:3=82
82-2=80
82+2=84